امروزه روش‌های موثری برای درمان آسم وجود دارد و ابتلا به این بیماری به این معنی نیست که شما محکوم به یک عمر زندگی بدون حرکت خواهید بود.به منظور افزایش احتمال درمان موفقیت آمیز آسم، مهم است که به کودک خود اجازه دهید از افشانه یا اسپری استفاده کند تا بلافاصله متوجه شوید که آیا قادر به کنترل آن است یا خیر. به وی اجازه دهید تا قبل از نیاز به اولین دوز با اسپری آشنا شود. سپس سعی کنید استفاده از اسپری تبدیل به بخشی از زندگی روزمره شود، مانند مسواک زدن دندان‌ها، و توضیح دهید که چرا ادامه دادن استفاده از آن مهم می‌باشد. به منظور رسیدن دارو به حداکثر تاثیر، مهم است که در استفاده از اسپری راحت باشید و بدانید که چگونه باید به درستی از آن استفاده کرد. در صورت نیاز به دریافت توصیه یا عدم اطمینان از اینکه کودکتان دوز صحیح را دریافت می‌کند، از تماس با پزشک دریغ نکنید.

انواع اسپری دهانی

درمان آسم با سالبوتامول


درمان آسم با سالبوتامول

سالبوتامول به منظور تسکین علائم آسم مانند سرفه، عطسه و احساس تنگی نفس استفاده می‌شود. این دارو با شل کردن عضلات مجاری هوایی به طرف ریه عمل کرده که تنفس را آسان‌تر می‌کند.سالبوتامول بصورت اسپری است که معمولاً به رنگ آبی می‌باشند.سالبوتامول گاهی اوقات بصورت قرص، کپسول یا شربت برای افرادی که نمی‌توانند به خوبی از اسپری استفاده کنند، تجویز می‌شود.

افشانه‌های آسم برای کودکان چگونه استفاده می‌شوند؟


انواع اسپری‌های تنفسی برای کودکان به صورت زیر می باشد:

اسپری

برای کودکان زیر ۶ سال، یک افشانه اسپری متصل به یک لوله تنفسی به نام آسم‌یار (spacer) معمولاً به خوبی عمل می‌کند. استفاده از آسم‌یار با یک اسپری مصرف دارو را آسان‌تر می‌کند و داروی بیشتری نیز وارد ریه‌ها می‌شود، بنابراین بهتر عمل خواهد کرد. آسم‌یار یک محفظه پلاستیکی با یک دهانه (یا ماسک برای کودکان با سن بسیار کم) در یک طرف آن و یک سوراخ برای اسپری در طرف دیگر است. دارو از طریق اسپری وارد محفظه شده و سپس استنشاق می‌شود. دارو ابتدا وارد لوله‌ی آسم‌یار شده و کودک می‌تواند به تدریج آن را استنشاق کند. بطور کلی استفاده از یک آسم‌یار با اسپری بسیار ساده‌تر از استفاده از اسپری به تنهایی است.کودکان بسیار خردسال ممکن است نیاز به استفاده از یک ماسک تنگ در دور دهان و بینی خود داشته باشند اما بعد از سه سالگی می‌توانند بدون استفاده از ماسک از آن استفاده کنند. برخی از وسایل حتی با استنشاق کردن فعال می‌شوند که می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای کودکان خردسال باشد.در صورتی که نیاز به دو دوز باشد، باید جداگانه مصرف شوند. اگر کودک کورتیکواستروئید استنشاق کرده باشد، دهان باید با آب شسته شود تا از عفونت‌های قارچی دهان و حلق جلوگیری گردد. در صورتی که کودک از ماسک استفاده کند، این ماسک همراه با پوست صورت باید شسته شود. برخی از اسپری‌های متداول شمارنده‌ی دوز ندارند و بنابراین کنترل میزان دوزی که کودک مصرف کرده و داشتن یک اسپری اضافه در خانه مهم است. همیشه دستورالعمل‌ها را با دقت رعایت کنید.

آسم‌یار با ماسک

آسم‌یار با ماسک

بسته به شرایط کودکتان، ممکن است داروی آسم را از طریق یک آسم‌یار با یک دهانه یا با ماسک به وی بدهید. کودکان خردسال (کمتر از ۵ سال) ممکن است نیاز به استفاده از یک آسم‌یار با ماسک داشته باشد، زیرا نمی‌توانند دستورالعمل‌های لازم را برای بستن دهان خود در هنگام استفاده از دهانه رعایت کنند.زمانی که سن فرزندتان به اندازه کافی بالاتر رفت، باید از آسم‌یار با دهانه استفاده کند. آسم‌یار با دهانه دارو را به صورت موثرتری تحویل می‌دهد. دارو در صورت استفاده از آسم‌یار با ماسک وارد بینی می‌شود. استفاده از آسم‌یار با دهانه می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

چگونگی استفاده از آسم‌یار با ماسک

چهار مرحله‌ی زیر را برای دادن داروی آسم کودک از طریق یک آسم‌یار با ماسک انجام دهید.

مرحله ۱: اسپری دارای دوز متر (MDI) و آسم‌یار را جمع کنید.

 

چگونگی استفاده از آسم‌یار با ماسک

 • آسم‌یار و اسپری دارای دوز متر (MDI) را بردارید.
 • قوطی را وارد نگهدارنده‌ی پلاستیکی قرار دهید.
 • سرپوش پلاستیکی را از اسپری دوز متر جدا کنید.

مرحله ۲: آماده شوید.

 • اسپری MDI را بصورت صاف در سوراخ لاستیکی آسم‌یار قرار دهید. اسپری باید محکم داخل سوراخ قرار بگیرد.
 • کودک خود را در حالی که راحت نشسته یا ایستاده آماده کنید.

مرحله ۳: ماسک را روی صورت فرزند خود نگه دارید.

 

درمان آسم

 • اسپری MDI و آسم‌یار را در کنار هم نگه دارید. ۵ بار آن را تکان دهید.
 • ماسک را محکم روی صورت فرزند خود نگه دارید. مطمئن شوید که دهان و بینی را می‌پوشاند.

مرحله ۴: دارو را به کودک بدهید.

 • ماسک را با یک دست روی صورت فرزند خود نگه دارید. آسم‌یار را با دست دیگر نگه داشته و اسپری MDI را محکم با انگشست شست به پایین فشار دهید. این کار به اندازه‌ی یک پف وارد آسم‌یار می‌کند.
 • ماسک را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه روی بینی و دهان کودک خود نگه دارید. این کار به کودک اجازه می‌دهد تا ۶ بار نفس بکشد. همچنین می‌توانید حرکت دریچه داخل آسم‌یار را برای شمردن نفس‌ها نگاه کنید. مطمئن شوید که کودک نفس‌های عمیقی می‌کشد.
 • در صورتی که کودک نیاز به کشیدن بیشتر از یک پف دارو داشته باشد، مراحل ۳ و ۴ را تکرار کنید.

مرحله ۵: دهان کودک خود را با آب بشویید.

 • ماسک را از روی صورت خود بردارید.
 • صورت کودک خود را پاک کنید. به کودک بگویید که آب بنوشد یا دهان خود را با آب بشوید. این کار داروی باقیمانده در دهان را شسته و از برفک زدن جلوگیری می‌کند.

شربت سالبوتامول چیست؟


شربت سالبوتامول برای تسکین برونکواسپاسم در بزرگسالان و کودکان ۲ سال به بالای مبتلا به بیماری انسدادی مجاری هوایی استفاده می‌شود.

دوز شربت سالبوتامول برای گروه‌های سنی مختلف

دوز شربت سالبوتامول (شربت آلبوترول سولفات) بر پایه آلبوترول ارائه می‌شود.

دوز اولیه‌ی معمول برای بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال، ۲ میلی‌گرم (یک قاشق چای‌خوری) یا ۴ میلی‌گرم (۲ قاشق چای‌خوری) سه یا چهار با در روز می‌باشد.

دوز مصرفی در کودکان ۲ تا ۶ ساله باید در ابتدا به میزان ۰.۱ میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن کودک، سه بار در روز باشد. دوز اولیه نباید بیشتر از ۲ میلی‌گرم و سه بار در روز باشد.

دوز اولیه‌ی معمول برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله، ۲ میلی‌گرم (یک قاشق چای‌خوری) سه تا چهار بار در روز است.

بزرگسالان و بیماران کودک بالای ۱۲ سال

 بیماران کودک ۲ تا ۶ ساله

بیماران کودک ۶ تا ۱۲ ساله

عوارض جانبی شربت سالبوتامول

در ادامه فهرستی از عوارض جانبی که ممکن است در اثر اجزای تشکیل دهنده‌ی شربت سالبوتامول رخ دهند، ارائه شده است. این یک لیست جامع نمی‌باشد. این عوارض جانبی احتمالی هستند، اما همیشه رخ نمی‌دهند. برخی از عوارض جانبی ممکن است نادر اما جدی باشند. در صورت مشاهده‌ی هر یک از این مشکلات، بخصوص اگر برطرف نمی‌شوند با پزشک خود مشورت کنید.

 • سرفه
 • ضربان قلب نامنظم
 • تنفس پر سر و صدا
 • احساس تنگی در قفسه سینه
 • گرفتگی صدا
 • بیش فعالی کودکان

افشانه پودر خشک


افشانه پودر خشک

از حدود ۶ سالگی بیشتر کودکان مبتلا به آسم از افشانه‌های پودر خشک که با تنفس فعال می‌شوند، استفاده می‌کنند. برای بزرگسالان، معمولاً استفاده از افشانه‌های پودر خشک آسان‌تر از نوع اسپری است اما برای کودکان خردسال ممکن است استنشاق صحیح دشوار باشد و بنابراین افشانه‌های پودر خشک برای کودکان کمتر از ۵ یا ۶ ساله استفاده نمی‌شود. برخی از افشانه‌های پودر خشک باید توسط خود فرد پر شوند در حالی که برخی دیگر حاوی ۲۰۰ دوز دارو می‌باشند.در صورتی که نیاز به استفاده از دو دوز باشد باید بطور جداگانه بعد از یکدیگر مانند استفاده از نوع اسپری مصرف شوند. برخی از افشانه‌های پودری دارای عملکرد بازخورد هستند که نشان می‌دهد آیا کودک دوز مناسب را دریافت می‌کند یا خیر. این کار باعث می‌شود که والدین از دریافت دارو توسط کودک مطمئن شوند. این عملکرد برای مثال می‌تواند شبیه به یک صدای کلیک یا تغییر رنگ یک دریچه باشد. برخی افشانه‌ها حتی دارای یک طعم شیرین بعد از استفاده هستند. افشانه‌های پودر خشک جدید دارای شمارنده‌های دوز هستند که میزان دوز باقیمانده را نشان می‌دهند. مطمئن شوید که قبل از تمام شدن دوز دارو یک افشانه جدید در خانه دارید.

نبولایزر


نبولایزر

نبولایزر داروی مایع را به صورت یک آئروسل یا هواپخش از طریق یک دهانه یا ماسک انتقال می‌دهد. این وسیله برای کودکان مناسب است زیرا با مصرف دارو می‌توانند تنفس طبیعی را ادامه دهند. از پزشک خود نحوه‌ی استفاده از نبولایزر را بپرسید.

کودکان چه داروهای آسمی را می‌توانند مصرف کنند؟


در صورتی که یک نوزاد یا کودک علائمی از آسم را تجربه می‌کند که نیاز به درمان با داروی برونکودیلاتور  بیشتر از دو بار در هفته در طول روز یا بیشتر از دو بار در ماه در طول شب دارد، بیشتر پزشکان مصرف روزانه داروهای ضد التهابی را توصیه می‌کنند.بیشتر داروهای آسم که به بزرگسالان و کودکان بزرگ‌تر داده می‌شوند را می‌توان بطور بی‌خطری برای نوزادان و کودکان خردسال تجویز کرد. دوز داروهایی که برای کودکان تایید شده‌اند بر اساس سن و وزن کودک تنظیم می‌شوند. برای داروهای اشتنشاقی، ممکن است یک وسیله متفاوت بر اساس سن و توانایی کودک نیاز باشد. بسیاری از کودکان نمی‌توانند تنفس خود را به خوبی برای استفاده از یک افشانه استاندارد هماهنگ کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره