دود سیگار سایر افراد می­تواند باعث دامنه وسیعی از مشکلات سلامتی شود. در میان کودکان، دود فرد سیگاری باعث تحریک مسیرهای بینی و راه­های تنفسی برونش می­شود و به شدت با افزایش خطر ابتلا به عفونت­های قفسه سینه مرتبط است. با این حال، درک عموم افراد از این­ خطرات اندک است. کودکانی که والدین آنها حدود سه بار در اطراف آنان سیگار می­کشند احتمال سیگاری شدن خودن این کودکان زیاد است لذا از این طریق احتمال بروز خطر مشکلات سلامتی هم در کوتاه­مدت و هم درازمدت افزایش می یابد. غیبت مکرر از مدرسه بدلیل مریضی ناشی از دود سیگار می­تواند باعث افزایش احتمال عدم موفقیت در مدرسه بر اثر عوارض درازمدت مربوط به سلامتی می­شود.

کودکان در معرض دود سیگار بودن


خانه جایی است که کودک بیشتر از هرجایی در معرض دود سیگار قرار می­گیرد. البته خانه جایی است که افراد بزرگسال نیز در آنجا در معرض دود سیگار قرار می­ گیرند.

کودکان در خانه ­هایی که سیگار­کشیدن در آنجا آزاد است نسبت به کودکانی که در خانه­ ی آنها سیگارکشیدن قدغن است دارای سطح کوتینین بالاتری هستند.

هرچند که در معرض دود دست دوم بودن در بین کودکان در طی 15 سال اخیر کاهش یافته است اما هنوز هم که هنوز است کودکان بیشتر از افراد بزرگسال در معرض دود سیگار و یا قلیان هستند.

در صورتی که در خانه و داخل ماشین  عاری از دود باشد بدین ترتیب باعث کاهش در معرض دود گذاشتن کودکان و بزرگسالان غیرسیگاری خواهید شد. بعضی از مطالعات نشان می­دهند که این قوانین می­تواند به افراد سیگاری در ترک سیگار کمک­ کرده و خطر سیگاری شدن نوجوانان را کاهش دهد.

مضرات دود سیگار بر کودکان و نوزادان


موارد بسیاری به­ عنوان مضرات دود سیگار بر کودکان و نوزادان مطرح شده است که مهم ترین آن ها در زیر آورده شده است:

 • از آنجاییکه بدن نوزادان و کودکان کم­ سن و سال در حال رشد است لذا این دسته از افراد بشدت در برابر سموم موجود در دود دست دوم (دود سیگار یا قلیان) آسیب­ پذیرند.
 •  در  نوزادانی که مادرانشان به هنگام بارداری سیگار می­کشند و  نوزادانی که پس از تولد در معرض دود آن قرار می­گیرند نسبت به نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار نمی­گیرند احتمال مردن بر اثر سندروم مرگ ناگهانی  بیشتر است.
 • احتمال کم­ وزن بودن نوزاد به هنگام تولد  در مادرانی که به هنگام بارداری در معرض دود سیگار قرار می­گیرند بیشتر است که این کم­ وزنی باعث ضعیف­تر شدن نوزاد و درنتیجه افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیمار ی­های سلامتی می­شود.
 • نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری در معرض دود سیگار و یا قلیان قرار می­گیرند بعد از متولد شدن ریه­ های آنها نسبت به سایر نوزادان ضعیف­ تر خواهد بود که نهایتا منجر به افزایش خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی می­ شود.
 • در معرض دود سیگار و یا قلیان بودن باعث بروز عفونت­ های تنفسی حاد از قبیل برونشیت  و ذات­الریه در نوزادان و کودکان کم­ سن و سال می­شود.
 • کودکانی که دچار بیماری آسم هستند و در معرض دود سیگار یا قلیان قرار می­گیرند دچار حملات بیشتر و شدیدتر خواهند شد.
 • در معرض دود دست دوم قرار گرفتن باعث بروز علائم تنفسی از جمله سرفه، بیحالی، خس­خس سینه  و تنگی ­نفس در بین کودکان مدرسه­ای خواهد شد.
 • کودکانی که در معرض دود سیگار هستند در خطر زیاد ابتلا به عفونت گوش  قرار دارند و احتمال نیاز به تحت عمل جراحی قرار گرفتن جهت وارد کردن نی گوش برای تخلیه زیاد است.

والدین چگونه می­توانند از کودکشان در مقابل دود سیگار محافظت کنند؟


باتوجه به اینکه کدام اطرافیان کودک (والدین، دوستان یا فامیل) دخانیات مصرف می­ نمایند، اقدامات متفاوتی می ­توان در جهت کمک به کودک انجام داد.

در­صورتی که والدین کودک سیگاری نباشند

والدین می توانند از کودکان خود در برابر دود سیگار از طریق اقدامات زیر محافظت کنند:

 • به کسی اجازه سیگارکشیدن در داخل و یا نزدیک خانه  را ندهید.
 • به کسی اجازه سیگارکشیدن در داخل ماشینتان حتی در­صورتی که شیشه­ ها پایین آمده باشند را نیز ندهید.
 • از اینکه مهدکودک و یا مدرسه کودکتان عاری از سیگار است اطمینان حاصل کنید.
 • در صورتی که سیگارکشیدن در اماکن عمومی آزاد است به­ دنبال رستوران و سایر اماکنی باشید که استعمال دخانیات در آنها ممنوع است. اماکن دارای برچسب “لطفا سیگار نکشید” شما و خانواده­یتان را در برابر دود سیگار محافظت نمی ­کند.

در­صورتی که والدین کودک سیگار باشند 

 والدین بیشترین ارتباط را با کودک خود دارند. بنابراین چنانچه هر دوی آنها و یا حتی یکی از والدین سیگار بکشند، آسیب­ های جبران­ ناپذیری را در طول زمان به کودک خود وارد می­کنند. بنابراین تحت این شرایط توصیه می­شود والدین اقداماتی را برای ترک سیگار انجام دهند.

روش­های بسیاری برای ترک سیگار وجود دارد که به چندین مورد آن به ­طور خلاصه اشاره شده است:

برای ترک سیگار تاریخ تعیین کنید

برای ترک کردن سیگار روزی را انتخاب کنید. روی تقویم آن روز را مشخص کرده و به دوستان و خانواده­ی خود ( در­­ صورتی که از سیگار کشیدن شما اطلاع دارند) اطلاع دهید که در آن روز سیگار را برای همیشه ترک خواهید کرد. به روز ترک بعنوان خط مرزی نگاه کنید که بین شمای سیگاری و شمای جدید و غیرسیگاری قرار دارد.

تمام سیگارهای خود را دور بریزید

افراد نمی­توانند در حالیکه در اطرافشان سیگار هست و وسوسه می­شوند دست از سیگار بکشند لذا  خود را از شر همه ­چیز از جمله زیرسیگاری، فندک و حتی بسته سیگاری که برای روز مبادا قایم کرده ­اید، خلاص کنید.

به ­دنبال حامی باشید

افراد در صورتی در ترک سیگار موفق­تر خواهند بود که دوستان و خانواده به وی کمک کنند. اگر قصد ندارید که خانواده­ی خود درباره سیگار­کشیدن خود خبر دهید در اینصورت از دوستانتان بخواهید که به شما در ترک سیگار کمک کنند. برای اینکار می­توانید از مشاور و یا بزرگسالانی که به آنان اعتماد دارید نیز کمک بگیرید. اگر پیداکردن شخصی که بتواند شما را حمایت کند دشوار است ( مثلا دوستانتان سیگاری هستند و علاقه­ای به ترک آن ندارند) می­توانید به گروه­های حامی آنلاین و یا حضوری به­پیوندید.

سیگارکشیدن کودکانممکن است که کودکان بنا به تعدادی از دلایل از جمله باحال بنظر برسند، مانند بزرگترها رفتار کنند، وزن کم کنند، باکلاس باشند و یا احساس استقلال کنند،روی به سیگارکشیدن و یا جویدن تنباکو بیاورند.

اما والدین می­توانند با چنین تمایلات کودکان مبارزه کرده و آنان را از امتحان کردن سیگار و جویدن تنباکو و معتاد آن شدن  بازدارند. با کودکان خود رابطه خوبی برقرار کنید زیرا بدین طریق راحت­تر می­توانید در مورد مسائلی همچون سیگار با آنان صحبت کنید.

در­صورتی که کودکان همدیگر را از روی آوردن به این عادت خطرناک بازدارند بسیار عالی می­شود. چراکه شروع سیگارکشیدن راحت است اما ترک آن کاری دشوار است. برای اینکه مطمئن شوید می­توانید از افرادی بپرسید که سیگاری هستند و بارها و بارها سعی بر ترک داشته­اند اما هرگز موفق نبوده­اند. روزانه بیش از 2000 کودک و نوجوان تبدیل به یک فرد سیگاری عادی می­شوند. اگر این آمار کاهش نیابد سرانجام بیش از 6 میلیون از این افراد سیگاری جوان بر اثر بیماری­های مرتبط با سیگار از بین خواهند رفت. سیگارکشیدن می­تواند منجر به سرطان ریه و سایر بیماری­های جدی شود.

در اینجا سه مرحله وجود دارد که والدین از طریق آنها می­توانند به کودکانشان در ترک سیگار و یا عدم شروع آن کمک کنند:

 • به کودکتان اجازه امتحان­کردن سیگار یا محصولات تنباکو را ندهید.
 • مراقب رفت و آمد کودکتان و دوستانی که کودک با آنها در ارتباط است باشید.
 • اگر کودکتان به هر دلیلی استعمال دخانیات را شروع کرده است، از نزدیکان یا درمانگر کمک بخواهید تا در مراحل اولیه متوقف شود.

مضرات دود قلیان بر کودکان


برخی افراد بر این باورند که قلیان مانند سیگار برای کودک و خود فرد مصرف­کننده مضر نیست. اما کشیدن قلیان توسط مادر باردار و همچنین قرار گرفتن او در معرض دود قلیان می­تواند تا مدتها بعد باعث افزایش تعداد عفونت­های تنفسی حاد در فرزند او شود. قرارگرفتن در معرض دود قلیان همچنین بعنوان یک عامل خطر در بروز بیماری­هایی مانند سل و عفونت­های گوش و ….. در کودکان کم­ سن و سال شناخته شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست