هر كودكی در طول زندگی خود از انواع دل درد ها رنج می برد . اما هنگامی که مشکلات گوارشی کودک منجر به یک تغییر چشمگیر روده، درد عضلانی شکم و کمبود انرژی، در او می شود که ممکن است چیزی جدی تر اتفاق بیفتد. بیماری التهابی روده (Inflammatory bowel disease) شامل دو حالت مزمن گوارشی، بیماری کرون و کولیت زخمی است. هر دو مورد باعث التهاب در دستگاه گوارش ( GI ) می شوند.

بیماری التهابی روده و سابقه ژنتیکی

در حالی که علل اصلی بیماری التهابی روده هنوز مشخص نیست، عوامل محیطی، رژیم غذایی و سابقه خانوادگی نقش مهمی در ابتلا به این بیماری ایفا می کنند. در واقع، حدود یک سوم افراد مبتلا به بیماری التهابی روده دارای فامیل درجه اول (والدین یا خواهر و برادر) یا فامیل درجه دوم (پدربزرگ و مادربزرگ، عمه یا عمو)  مبتلا به این بیماری هستند.

انواع بیماری التهابی روده در کودک و نوزاد

این بیماری در دو نوع بیماری کرون و کولیت زخمی شونده بروز پیدا می کند.

در هر دو بیماری کرون و کولیت اولسراتیو، کودکان  دوره ای بدون علائم ( بهبودی) دارند که با دوره دارای علائم التهابی (بیماری) جایگزین می شود. التهاب مجاری دستگاه گوارش (GI) در هر دو بیماری کرون و کولیت اولسراتیو اتفاق می افتد، با این وجود اختلافات مهمی بین این دو بیماری وجود دارد.

بیماری کرون

بیماری کرون با یک فرآیند التهابی مزمن مشخص می شود که ممکن است در هر بخش از دستگاه گوارش، از دهان تا انتهای آن، از طریق یک یا چند لایه دیواره روده گسترش یابد. این بیماری ممکن است در “پلاک ها” ظاهر شود، که قسمت خاصی از دستگاه گوارش را تحت تأثیر می گذارد و سایر قسمت ها را درگیر نمی کند.

کولیت زخمی شونده

کولیت زخمی شونده با بخش های مکرر التهابی در روده بزرگ (کولون) و رکتوم مشخص می شود. تنها لایه درونی دیواره روده تحت تاثیر قرار می گیرد.

علت التهاب روده در نوزاد و کودک

التهاب روده در نوزاد و کودک

در حالی که علت اصلی IBD به طور کامل مشخص نشده است، تحقیقات نشان می دهد که التهاب در IBD ناشی از تعامل بین ژن ها، عوامل محیطی و سیستم ایمنی بدن می باشد. مواد خارجی (آنتی ژن) در محیط زیست به طور مستقیم باعث التهاب می شوند و یا ممکن است باعث ” شروع ” واکنش های التهابی طولانی مدت در بدن شوند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن در کودک مبتلا به IBD “روشن” است، ممکن است نداند که چگونه آن را به درستی “خاموش” کند. در نتیجه، التهاب سبب آسیب رساندن به بافت ها و بروز علائم IBD می شود. به همین دلیل است که تمرکز اصلی درمان پزشکی، کمک به بچه ها  برای تنظیم سیستم ایمنی آنها است.

علائم بیماری التهابی روده (IBS) در کودکان و شیرخواران

شایع ترین نشانه های بیماری التهابی روده، درد شکم و اسهال است. سایر علائم عبارتند از:

  • دیدن خون در توالت، کاغذ توالت یا دیدن خون در مدفوع
  • تب
  • انرژی کم
  • کاهش وزن

بیماری التهابی روده می تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری همچون راش ها، مشکلات چشم، درد مفصلی و آرتروز شود. کودکان مبتلا به بیماری التهابی روده ممکن است به خوبی سایر کودکان هم سن و سال شان رشد نکنند و همچنین بلوغ در آنها دیرتر اتفاق می افتد.

عوارض IBS در کودک

اگر این بیماری درمان نشده باقی بماند، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می تواند به حالت مزمن تبدیل شود و گاهی عوارض خطرناکی مانند عفونت، خونریزی روده، مشکلات کبدی، سوء تغذیه و سایر بیماری ها داشته باشد.

تشخیص بیماری

تشخیص بیماری

بیماری های التهابی روده با ترکیبی از آزمایش های خونی، آزمایش مدفوع (باد شکم) و عکس برداری با اشعه ایکس تشخیص داده می شود. تصویربرداری های پزشکی نیز مانند سی تی اسکن و MRI ممکن است انجام شوند.

پزشک نمونه مدفوع را از نظر حضور خون در آن بررسی خواهد کرد و ممکن است با یک ابزار به نام آندوسکوپ داخل کولون را نیز ببیند. اندوسکوپ یک لوله دراز و نازک است که به یک مانیتور در بیرون متصل می باشد. در این روش، که کولونوسکوپی نامیده می شود، لوله از طریق آنوس وارد بدن می شود تا به پزشک این امکان را فراهم کند التهاب، خونریزی یا زخم را بر روی دیواره روده بزرگ مشاهده کند. در طی این روش، پزشک ممکن است بیوپسی نیز انجام دهد. در طی بیوپسی نمونه های کوچکی را که می توان برای آزمایشات بیشتر ارسال کرد از دستگاه گوارش برمیدارد.

روش های درمانی بیماری التهاب روده در بچه ها

بیماری های التهابی روده با ترکیبی از آزمایش های خونی، آزمایش مدفوع (باد شکم) و عکس برداری با اشعه ایکس تشخیص داده می شود. تصویربرداری های پزشکی نیز مانند سی تی اسکن و MRI ممکن است انجام شوند.   پزشک نمونه مدفوع را از نظر حضور خون در آن بررسی خواهد کرد و ممکن است با یک ابزار به نام آندوسکوپ داخل کولون را نیز ببیند. اندوسکوپ یک لوله دراز و نازک است که به یک مانیتور در بیرون متصل می باشد. در این روش، که کولونوسکوپی نامیده می شود، لوله از طریق آنوس وارد بدن می شود تا به پزشک این امکان را فراهم کند التهاب، خونریزی یا زخم را بر روی دیواره روده بزرگ مشاهده کند. در طی این روش، پزشک ممکن است بیوپسی نیز انجام دهد. در طی بیوپسی نمونه های کوچکی را که می توان برای آزمایشات بیشتر ارسال کرد از دستگاه گوارش برمیدارد.  روش های درمانی بیماری التهاب روده در بچه ها

درمان IBD پیچیده است و ممکن است برای هر کودک متفاوت باشد. هدف اصلی از درمان های پزشکی برای از بین بردن علائم، جلوگیری از عود و بهبودی مخاطی (بهبود روده) و خوب شدن بیماری است. در مجموع، هدف نهایی از درمان این است که یک کودک بتواند زندگی عادی را به عنوان یک امکان، ادامه دهد و همچنین قادر به دستیابی به اهداف شخصی خود باشد. به منظور کمک به فرایند درمان، بسیاری از آزمایشات، تصویربرداری و روش های مختلف انجام می شود تا تصویری از آنچه که در داخل بدن اتفاق می افتد به ما نشان دهد.

دارو

درمان با دارو یکی از گزینه های درمانی است. هیچ درمان “یک اندازه برای همه” ( ثابتی) برای IBD وجود ندارد. کودکان به داروهای مختلف و یا گاهی ترکیبی از داروها پاسخ می دهند. کودکانی که به در تزریق داخل وریدی نیاز دارند، در مرکز تزریقات ما دیده می شوند.

جوانب مثبت و منفی داروها

در این روش درمانی، نگرانی بزرگ برای کودکان این است که این داروها می توانند سرعت و میزان رشدشان را کاهش دهند. به علاوه، خود بیماری ها می توانند با جذب مواد مغذی که از مواد غذایی مورد نیاز کودکان فراهم می شود، تداخل کنند، که کاهش سرعت رشد کودکان را منجر می شود و باعث بلوغ دیررس در کودکان می شوند.

برای جلوگیری از این عوارض، به بیماران جوان تر به طور معمول پریدنیزون استروئید مانند برای کمتر از 3 ماه و حداکثر 6 ماه تجویز می شود.

داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری التهابی روده نیز کودکان را در معرض خطر ابتلا به انواع دیگر عفونت ها و بیماری ها قرار می دهد. جدی ترین نگرانی در مورد داروهای کاهش دهنده ایمنی، خطرابتلا به سرطان های مختلف (لینک به سرطان در کودکان)، به خصوص لنفوم و لوسمی (لینک به سرطان خون در کودکان) است. اما برای تعیین میزان اهمیت این خطرها، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

درمان تغذیه ای

درمان های تغذیه ای که اغلب در هنگام استفاده از درمان های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، یک  روش درمانی مهم دیگر است که می تواند شامل گزینه های مختلفی باشد. برای اینکه بدن بتواند بهبود یابد، کودکان باید تغذیه خوبی داشته باشند.

جراحی

در مواردی که دارو ممکن است علائم IBD را برای کودکان مبتلا به اندازه کافی کاهش ندهد، و یا زمانی که عوارض بیماری افزایش بیابد، ممکن است عمل جراحی یک گزینه درمانی باشد. مواردی که نشان می دهند برای درمان این بیماری، جراحی لازم است عبارت از:

  • در روده سوراخی ایجاد می شود
  • روده مسدود می شود
  • خونریزی در روده را نمی توان متوقف کرد

راه حل های جراحی

اگر چه داروها می توانند در درمان بیماری التهابی روده موثر واقع شوند، حدود 30 درصد از افراد مبتلا به کولیت زخمی شونده و 70 درصد از افرادی که بیماری کرون دارند، نیازمند جراحی در زندگی خود هستند. مداخلات جراحی می تواند به کاهش بسیاری ازعلائم بیماری کمک کند و در بعضی موارد این بیماری را درمان کند.

بعضی از رایج ترین علل جراحی، شامل واکنش نامناسب به داروها با استمرار علائم بیماری و عدم توانایی بدن برای جذب مناسب داروها بدون ایجاد عوارض دارویی قابل توجه می باشد. علاوه بر این، هنگامی که بیماران دچار فیستول، مشکلات خونریزی یا باریکی روده می شوند که در اثر التهاب مزمن روده، بافت روده دچار زخم می شود، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

هدف جراحی از بین بردن بیماری و بازگرداندن عملکرد طبیعی دستگاه گوارش است. به عنوان مثال، کولیت اولسراتیو می تواند با حذف  قسمت هایی از روده بزرگ و رکتوم درمان شود. جراحان کولورکتال می توانند یک پلاک داخلی را با استفاده از قسمت کوچکی از روده کوچک ایجاد کنند، به این ترتیب بیماران می توانند حرکات نیمه منظم روده را بدون یک ایلیوستومی دائمی (یک پلاک یا کیسه خارجی برای مواد زاید روده ای) داشته باشند.

اعمال جراحی برای بیماری کرون، برای درمان عوارض ناشی از این بیماری مانند تنگی روده یا علائم انسدادی روده، راه حل هایی را ارائه می دهد. با این حال، جراحی بیماری کرون را درمان نمی کند.

برای مثال، برای درمان تنگی مجرای روده، یک جراح میتواند یک عمل جراحی با عنوان استیرکتوپلاستی ( جراحی تنگی مجرا) انجام دهد که مجرای تنگ را باز می کند. جراحی به بیماران کمک می کند تا از مسائل مربوط به دردهای عضلانی شکم و التهاب ناشی از این بیماری رهایی یابند.

روش های با تهاجم کم، مانند لاپاروسکوپی، جراحی های کولورکتال را در کودکان آسان تر ساخته اند. روش لاپاروسکوپی یک روش جراحی مدرن است که از برش های کوچک به جای بریدگی های بزرگ که در جراحی های سنتی استفاده می شود، بهره می جوید.

روش های گفته شده تقریبا همه روش های جراحی استفاده شده توسط پزشکان است اما مزیت لاپاروسکوپی این است که درد کمتر، بهبودی سریع تر، زمان بستری کمتر در بیمارستان و نتایج زیبایی بهتری دارد.

جراحی می تواند تفاوت قابل توجهی در کیفیت زندگی  کودک ایجاد کند. هنگامی که کودکان تحت عمل جراحی قرار می گیرند، در آن ها رشد  ناگهانی و سریع ایجاد می شود، آنها شروع به خوردن همه چیز می کنند، وزنشان را افزایش می دهند و زندگی آن ها خیلی راحت تر می شود.

در حالی که این این بیماری اذیت کننده و بعضی اوقات دردناک است، کودکان مبتلا به بیماری التهابی روده می توانند زندگی کاملا شاد و سازنده ای داشته باشند.

سوالات متداول

چند سوال معمولی که در این باره مطرح می شود عبارت از:

آیا بیماری التهابی روده اطفال با سندرم روده تحریک پذیر کودکان متفاوت است؟

والدین اغلب  اصطلاحات IBS (لینک به روده تحریک پذیر کودکان) و IBD  را با هم اشتباه می گیرند. IBS مخفف سندرم تحریک پذیر روده است و IBD مخفف بیماری های التهابی روده است. IBS و IBD دو حالت کاملا متفاوت از بیماری های گوارشی با درمان های کاملا متفاوت است.

IBS یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش است. IBS باعث اختلال در عملکرد روده و درد می شود، اما باعث آسیب و یا التهاب دستگاه گوارش نمی شود. این بیماری باعث مدفوع خونین نمی شود، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد یا باعث IBD می شود.

IBD بیماری است که خود سیستم ایمنی بدن به سیستم گوارش حمله می کند و باعث آسیب دائمی در آن می شود.

آیا یک کودک می تواند هم زمان IBD و IBS داشته باشد؟

ممکن است یک فرد هم زمان هم IBD داشته باشد و هم IBS. با پزشک  متخصص اطفال  در مورد ارزیابی و تشخیص اینکه کودکتان هر دو بیماری را باهم دارد یا نه مشورت کنید.

آیا IBS می تواند به IBD تبدیل شود؟

IBS یک سندرم است نه بیماری، که باعث اختلال در عملکرد سیستم گوارشی می شود. هیچ شواهدی در مورد اینکه IBS تبدیل به یک بیماری شود وجود ندارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره