تب‌خال ظهور فیزیکی ویروس هرپس سیمپلکس (نوع 1) است. ویروس هرپس سیمپلکس از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی است. گرچه گونه‌های دیگر هرپس می‌توانند باعث آبله مرغان ، انسفالی و سایر بیماری‌ها شوند اما تبخال پیش زمینه سایر بیماری‌ها در کودک شما نخواهد بود. ویروس تبخال بسیار مسری است و به‌راحتی توسط بزاق و تماس پوست با پوست گسترش می‌یابد. هرچند ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 غیرقابل درمان است اما در بدترین حالت تنها باعث شیوع تبخال بیشتر در آینده خواهد شد. همان‌طور که ذکر شد خود ویروس قابل درمان نیست اما بسیاری از محصولات جدید برای درمان و پیشگیری از آن وجود دارد که ویروس را عملاً ایزوله کرده و عود علائمی مانند تب‌خال را متوقف می‌کند.

علاوه بر تبخال های دهانی نوزادان و کودکان ممکن است تبخال هایی را روی زبان، انتهای گلو و داخل لپ‌ها نیز تجربه کنند. همچنین اگر کودک زخم باز را لمس کند و سپس به چشم خود بزند ویروس می‌تواند در چشم نیز منتشر شود و به آن آسیب برساند. اگر متوجه هر اتفاقی در اطراف چشم کودک شوید بلافاصله باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. تب‌خال‌ها می‌توانند دردناک باشند و باعث تحریک‌پذیری کودک شوند اما درنهایت از بین می‌روند. راه‌هایی برای سرعت بخشیدن به روند بهبود وجود دارد. متخصص اطفال می‌تواند داروهای ضدویروسی را به‌صورت خوراکی یا کرم و پماد تجویز کند. داروهای خوراکی به کاهش زمان ظهور تبخال کمک می‌کند و کرم‌ها و پمادها باعث کاهش علائم می‌شوند.

علل تبخال در کودکان چیست؟

ویروس هرپس سیمپلکس 1 علت اصلی تبخال های خفیف کودک است و برخی از افراد مبتلابه این ویروس علائمی را بروز نمی‌دهند. والدین احتمالاً تعجب می‌کنند که علت واقعی تبخال چیست؟ برخی از عوامل عبارتند از:

عفونت، بیماری و تب

هنگامی که کودک تب می‌کند و مبتلا به عفونت و سایر بیماری‌ها می‌شود سیستم ایمنی بدن آن‌ها به خطر افتاده است. سیستم ایمنی کودک به‌اندازه بزرگ‌سال قوی نیست و قدرت کافی برای تولید آنتی‌بادی‌های خاص و واکنش ایمنی را ندارد. بنابراین درست مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر هنگامی که کودک به دلیل بیماری دچار ضعف سیستم ایمنی می‌شود بیشتر مستعد ابتلا به تبخال است. شیوع تبخال در کودکان در طول دوره‌های بیماری بیشتر از بزرگ‌سالان است.

قرار گرفتن در معرض آفتاب

هنگامی که کودک در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد و با ضدآفتاب محافظت نمی‌شود، احتمال ابتلا به تب‌خال افزایش می‌یابد. گاهی اوقات تبخال های خفیف کودک با تاول‌های ناشی از آفتاب، که می‌تواند بسیار شبیه به تبخال باشند، اشتباه تشخیص داده می‌شوند. تفاوت‌های قابل توجه این است که تاول‌های ناشی از آفتاب همیشه دلمه نمی‌بندد و پس از سرباز کردن تاول سریعاً محو می‌شوند. تب‌خال سرماخوردگی بچه‌ها همیشه دلمه می‌کند و برای یک هفته و گاهی اوقات بیشتر در آن حالت باقی خواهد ماند.

خشکی و شکاف لب‌ها

اگر هوای خانه خشک باشد یا کودک مایعات کافی مصرف نکند، لب‌هایش ممکن است خشک شود و شکاف بردارد. لب‌های شکاف برداشته یکی دیگر از علل تبخال در بچه‌ها است.

استرس

پزشکان و دانشمندان دریافته‌اند که علت اصلی شیوع تبخال استرس است. کودکان در طول دوران کودکی ممکن است تحت استرس‌های مدت طولانی‌مدت قرار گیرند. مشکلات مدرسه، مشکلات خانه، کابوس، عصبی بودن و بسیاری از عوامل دیگر می‌تواند باعث ایجاد تنش در کودک شود و موجب بروز تبخال های مکرر یا تصادفی شود. به خاطر بسپارید که اگر کودک مبتلا به تبخال باشد، ناخوشایند شدن ظاهر تبخال ممکن است موجب اضطراب او در محیط اجتماعی و موجب شیوع تبخال های مکرر شود.

علائم تبخال چیست؟

علائم تبخال معمولاً برای بزرگ‌سالان و کودکانشان یکسان است. گاهی تبخال کودک به‌طور معمول به‌صورت احساس درد یا خارش در لب یا اطراف دهان شروع می‌شود. در عرض چند ساعت در منطقه لکه قرمز ظاهر می‌شود و به‌زودی در ناحیه قرمز گزگز و ضربه کوچک احساس می‌شود و شروع به دردناک شدن می‌کند. این علائم اولیه تبخال است و اگر بلافاصله درمان شود می‌تواند دوره تبخال را کاهش دهد. برآمدگی دردناک پس از آن به تاول بزرگ و دردناکی تبدیل می‌شود که اگر کودک همچنان آن را لمس یا تحریک کند به‌راحتی می‌تواند گسترش یابد. در نهایت تب‌خال به مدت چند روز تا 2 هفته دردناک است. تبخال ممکن است دچار ترک‌خوردگی و خونریزی شود که برای کودکان بسیار دشوار و دردناک است. در این مرحله تبخال اگر تحریک شود می‌تواند در مناطق دیگر دهان گسترش یابد. تبخال های بزرگ که در موارد شدید در سراسر دهان و یا بر روی چانه و بینی هم پخش می‌شوند معمولاً نتیجه لمس مداوم تبخال و دست‌کاری آن توسط کودک است. تبخال ها همچنین می‌توانند به‌طور ناگهانی گسترش پیدا کنند.

چه زمانی تبخال کودک را جدی بگیریم؟

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • دارای بیماری دیگری است که سیستم ایمنی را تضعیف کرده است، که می‌تواند عفونت هرپس را گسترش دهد و باعث ایجاد مشکلات در سایر قسمت‌های بدن شود.
  • دارای زخم‌هایی است که طی 7 تا 10 روز درمان نمی‌شوند.
  • زخم در نزدیکی چشم دارد.
  • به‌صورت مکرر تبخال می‌زند.

درمان تبخال کودکان

دو نوع درمان برای تبخال های خفیف کودک وجود دارد. یکی از موارد پیشگیرانه و دیگری واکنشی است. بسیاری از محصولات OITC مانند داروهای ضدویروسی وجود دارد که به‌طور مؤثر در معالجه تبخال نقش دارند. جلوگیری از تبخال مستلزم آن است که والدین غذاها یا شرایطی که باعث تبخال می‌شوند را تشخیص دهند. این یک روش اثبات احمق نیست بااین‌حال، غذاهایی با میزان بالای لیزین، اما کم آرژینین، ممکن است متفاوت باشد. استرس و خورشید هم می‌تواند موجب تبخال شوند، بنابراین استفاده از ضد آفتاب هنگام خروج از منزل می‌تواند کمک کند.

بالم لب

استفاده از بالم لب UV دار از لب‌های کودک در برابر نور خورشید محافظت می‌کند و از ایجاد تبخال و سایر بیماری‌ها مانند تاول‌های ناشی از خورشید و ترک لب کمک می‌کند. برای ایمنی کودک همیشه در هنگام بازی در نور خورشید برای مدت‌زمان طولانی از بالم لب UV استفاده کنید.

کاهش استرس

به‌طور کلی کاهش استرس در زندگی کودکان بسیار مهم است چه به تبخال مبتلا باشند یا خیر. کودکان تحت تأثیر تنش‌های مختلف قرار می‌گیرند و در بسیاری از موارد والدین و معلمان از آن‌ها بی‌اطلاع هستند. اگر والدین متوجه شوند که کودک مبتلا به تبخال مکرر است با آن‌ها درباره مدرسه و سایر مسائل که ممکن است باعث ایجاد استرس شوند صحبت کنید (به یاد داشته باشید که تبخال ممکن است علت مهمی باشد). کاهش شیوع تبخال تنها یکی از مزایای صحبت کردن با کودک و کاهش استرس اوست.

تحریک تبخال

هنگامی که کودک در معرض تبخال قرار می‌گیرد، سعی کنید آن‌ها را متقاعد کنید تا زخم را لمس و دست‌کاری نکنند و زبان نزنند. به دلیل طبیعت آزاردهنده، خارش‌دار و دردناک تبخال ها کودکان تمایل به تحریک آن‌ها دارند. لمس کردن تبخال نه‌تنها زخم را بزرگ‌تر و دردناک‌تر می‌کند بلکه باعث می‌شود که کودک ویروس تبخال را به فرد یا کودک دیگری انتقال دهد.

پیشگیری از تبخال

اگر پدر و مادر تبخال داشته باشند تا زمانی که کاملاً بهبود نیافته نباید فرزندشان را ببوسند. حوله‌ها را با بقیه خانواده به‌صورت مشترک استفاده نکنید. پدر و مادر نیز باید مطمئن باشند که دست خود را دائماً شستشو می‌دهند تا ویروس را از بین ببرند و آن را به دیگران منتقل نکنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست