بیماری حرکت  در کودکان یا ماشین زدگی زمانی اتفاق می‌افتد که مغز پیام‌های متضاد را از حسگرهای حرکتی بدن، مانند گوش داخلی، چشم‌ها و اعصاب در اندام‌ها دریافت می‌کند. در شرایط معمول، هر سه قسمت به هر عامل حرکتی پاسخ می‌دهند. هنگامی که سیگنال‌های دریافتی و ارسالی ناسازگار هستند برای مثال، اگر شما حرکت سریع روی صفحه‌ی نمایش فیلم مشاهده می‌کنید، چشم‌ها حرکت را می‌بینند، اما گوش داخلی و مفاصل درک نمی‌کنند و مغز سیگنال‌های متضاد را دریافت کرده و پاسخ ایجاد بیماری را می‌دهد. همین اتفاق ممکن است برای زمانیکه کودک روی صندلی عقب ماشین نشسته و بیرون از ماشین را نمی‌تواند ببیند، بیفتد. گوش داخلی کودک حرکت را تشخیص می‌دهد، اما چشمان و مفاصلش حس نمی کنند.

راه جلوگیری از ماشین گرفتگی

علل ماشین زدگی کودک


علل ماشین زدگی کودک

علت اینکه چرا بیماری‌ حرکتی اغلب در برخی از کودکان بیشتر از دیگر سنین اتفاق می‌افتد، مشخص نیست. از آنجایی که بسیاری از این کودکان پس از سال‌ها سر دردهای گاه و بی‌گاه را تجربه می‌کنند، اعتقاد بر این است که بیماری حرکت می‌تواند شکل اولیه‌ی میگرن باشد.
بیماری‌های حرکتی اغلب در اولین تجربه سوار شدن درقایق یا هواپیما یا هنگامی که حرکت بسیار شدید است، مانند زمانی که آب پرتلاطم یا هوا طوفانی است، رخ می‌دهند. استرس و هیجان نیز می‌تواند علت ایجاد بیماری حرکتی باشد و یا آن را بدتر کند.

علائم و نشانه‌های ماشین گرفتگی در کودکان


بیماری حرکت معمولا با یک احساس مبهم از ناراحتی معده یا کاسیاس، عرق سرد، خستگی و از دست دادن اشتها آغاز می‌شود که معمولا به استفراغ کردن منجر می‌گردد. کودکان سنین کم‌تر قادر به توصیف حالاتی که دارند مانند ناراحتی معده را نمی‌توانند بیان کنند اما با رنگ‌پریدگی، بیقراری و خمیازه و گریه نشان می‌‎دهند. و در ادامه میل به غذا خوردن حتی خوراکی‌هایی که دوست دارند را از دست می‌دهند و حتی شروع به استفراغ کردن می‌کنند که این عمل پاسخی به مسافرت ماشینی است، و با گذشت زمان بهبودی حاصل می‌گردد.

درمان بیماری حرکت در کودکان


در اینجا به چند تا از راهکارهای معروف برای کاهش اثرات و علائم ماشین زدگی اشاره شده است.

داروهای بدون نسخه

درمان بیماری حرکت در کودکان

 • داروی درامامین، که همچنین با نام دیمن هیدرینات بدون نسخه پزشک در دسترس و مورد استفاده برای بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال است. میزان مصرف این دارو 1.5_1 میلی‌گرم در کیلوگرم بصورت روزانه و یا طبق دستور مصرف در برشور جعبه می‌باشد.
 • داروی بنادریل، همچنین به عنوان دیفن هیدرامین شناخته شده است، که مانند داروی بالا برای بیماری حرکت موثر می‌باشد.

داروهای تجویز شده

 • زفران از داروهای تجویزی برای تهوع شدید است. با متخصص اطفال در مورد اینکه آیا زفران برای فرزند شما مناسب است یا خیر، مشورت کنید.
 • یک ساعت قبل از ترک منزل برای مسافرت کردن، داروی درامامین یا بنادریل را مصرف کنید، همچنین در طول سفر هر 6 ساعت یکبار، بخصوص در مواردی که کودک دارای سابقه بیماری حرکت است، یا اگر دارویی مصرف می‌کنید که باعث حالت تهوع شما می‌شود، دارو را استفاده کنید. زنانی که در دوره قاعدگی هستند نیز در معرض خطر بیماری حرکت هستند.
 • کودک خود را برای شناخت علائم بیماری حرکتی آموزش دهید و به او بگوید با شروع علائم در خود، شما را مطلع کند. کودک نوپا 2 یا 3 ساله هنگامیکه احساس بیماری می‌کنند به شما بگویند. این کار به شما کمک می‌کند تا پیش از بیماری کودک را آموزش و قبل از بیمار شدن مطلع آن شوید و از درد و ناراحتی‌ها پیشگیری کنید.
 • در صورت امکان از داروهایی که باعث بیماری حرکتی یا بدتر شدن بیماری می‌شوند، اجتناب کنید. بسیاری از داروها همراه با حالت تهوع هستند، از جمله:
  • آنتی‌بیوتیک‌ها آزیترومایسین، مترونیدازول، اریترومایسین، تریمتوپریم و سولفامتوکسازول
  • ضدعفونی کننده‌ها کلوروکوئین، مفلوکوئین
  • استروژن‌ها ضد بارداری خوراکی، استرادیول
  • داروهای ضد درد ایبوپروفن، کدئین، مورفین، اکسی‌کدون
  • داروهای ضد افسردگی فلوکستین، سرترالین

آنتی‌بیوتیک‌ها

آزیترومایسین، مترونیدازول، اریترومایسین، تریمتوپریم و
سولفامتوکسازول

ضدعفونی کننده‌ها

کلوروکوئین، مفلوکوئین

استروژن‌ها

ضد بارداری خوراکی، استرادیول

داروهای ضد درد

ایبوپروفن، کدئین، مورفین، اکسی‌کدون

داروهای ضد افسردگی

فلوکستین، سرترالین

درمان گیاهی بیماری حرکت در کودکان

درمان بیماری حرکت در کودکان

توصیه می‌شود داروهای گیاهی حتما زیر نظر پزشک متخصص تجویز شود زیرا ممکن است کودک به آن‌ها حساسیت داشته باشد.

مراقبت‌ها و اقدامات اولیه برای درمان حالت تهوع کودک در ماشین


درمان حالت تهوع کودک در ماشین

در اینجا چند راهکار عالی و معروف وجود دارد که می‌توانید برای کاهش علائم ماشین‌زدگی انجام دهید:

توقف حرکت

اگر کودک احساس بیماری حرکتی می‌کند، در نزدیک‌ترین جایی که می‌توانید ماشین را متوقف کرده و به کودک اجازه دهید که از ماشین بیرون بیاید و کمی راه برود. اگر دستگاه خنک کننده در ماشین دارید، آن را روشن کنید و یا چیزی خنک را روی پیشانی کودک قرار داده تا حالت تهوع ارو کاهش یابد.

از تغذیه قبل و در طول سفر در ماشین بپرهیزید

اسیدهای معده مسئول برگشت(رفلاکس) اسید و ایجاد حالت تهوع هستند، بنابراین از خوردن قبل و یا در طول سفر اجتناب کنید. همچنین سعی کنید از نوشیدن آبمیوه و نوشیدنی‌های گرم در طول سفر بپرهیزید. اگر احساس تشنگی کردید، آب بهترین نوشیدنی است که حس تازگی و هیدراته شدن را می‌دهد. توصیه می‌شود در طول سفر به کودکتان محصولات لبنی ندهید.

هوای تازه را تنفس کنید

در بسیاری از موارد، محیط بسته شده باعث می‌شود کودکان احساس خفگی و تنگی نفس ‌کنند که باعث می‌شود در طول سفر بیمار شده و استفراغ کنند. با باز گذاشتن کمی از پنجره زمانیکه ماشین در حال حرکت است، هوای تازه وارد ماشین می‌شود. همچنین بین راه کمی توقف و استراحت کنید تا کودک هم از ماشین بیرون آمده و در هوای آزاد تنفس و استراحت کند.

مرکبات را بو کنید

مرکبات در کاهش تهوع و استفراغ در بزرگسالان بسیار موثر عمل می‌کند. بو کردن مرکبات برای کودکان نیز موثر است و برای افرادی که از بیماری ماشین زدگی رنج می‌برند، تسکین دهنده‌ است. لیمو یا پرتقالی را در طول سفر دم دست بگذارید که درصورت ایجاد بیماری حرکتی، به کودک بدهید تا بو کند و حالش خوب شود.

هوای درون ماشین را خنک و مطبوع کنید

رانندگی کردن بدون تهویه مناسب، محیط را گرم و خفه می‌کند و کودکان در این محیط احساس بیماری می‌کنند. برای خنک شدن دما و هوای ماشین بویژه در طول سفرهای طولانی، دستگاه تهویه هوا را روشن کنید.

به کودکان لباس مناسب و راحت بپوشانید

پوشیدن لباس‌های راحت در طول سفر ضروری است. به کودک خود لباس گشاد و راحت بپوشانید تا راحت باشد و احساس خفگی نکند.

به طرف جلو بشینید

جالب است که بدانید با نشستن کودک در صندلی‌های عقب‌تر ون یا ماشین باعث می‌شود که کودک بیشتر مستعد بیماری ماشین زدگی شود. سعی کنید تا آنجا که امکان دارد کودکان را در صندلی‌های جلوتر بنشانید.

از طب فشاری به مچ دست استفاده کنید

طب فشاری بعنوان درمانی عالی برای بیماری حرکتی در کودکان شناخته شده است. تمام کارهایی که باید انجام دهید این است که از روشی ساده بر روی مچ دست استفاده کنید. هنگامی که کودک احساس بیماری می‌کند، از طرف داخل مچ دست کودک را گرفته و به آن فشار وارد کنید. این کار به شدت به کاهش تهوع و استفراغ کمک می‌کند. برای موارد بسیار شدید بیماری، از باندهای مچ دست که به دور مچ کودک بسته می‌شوند، استفاده کنید.

حواس کودک را پرت کنید

پرت کردن حواس کودک و سرگرم کردن او برای درمان بیماری حرکتی بسیار موثر است. کودک را به نگاه کردن بیرون از پنجره و لذت بردن از مناظر تشویق کنید. نگاه کردن به مناظر خارج از ماشین، باعث ثبت تصاویر توسط مغز شده و حرکات را تطبیق می‌دهد و بیماری را از بین می‌برد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره