صافی کف پا یک شکل متداول است که گاها پزشکان به این حالت پرونیشن کف پا می‌گویند. هنگامی که یک فرد دارای کف پای صاف می‌ایستد، قوس وسط کف پای او ناپدید می‌شود. به طوری که به نظر می‌رسد کاملا تخت بر روی زمین قرار گرفته است.

کف پای صاف معمولا به طور طبیعی خود را از این طریق تصحیح می‌کند که عضلات تقویت می‌شوند و بافت نرم سفت می‌شود. ارتفاع قوس در این پاها با افزایش سن تا حدود 9 سال افزایش می‌یابد. وقتی که شکل پا ثابت می‌شود، در کودکان بزرگتر یا بعد از آن در زندگی مشکلاتی به صورت خود به خود رخ می‌دهند که با درد و ناتوانی همراه هستند.

پاهای صاف ممکن است انعطاف پذیر باشد یا سفت و سخت، دردناک باشد یا بدون درد و با گرفتگی عضلات ساق پا همراه باشد. اکثر پاهای صاف درد ندارند، اما زمانی که درد وجود دارد، معمولا در فعالیت های وزنی مانند راه رفتن و دویدن است. این درد ممکن است در کف پا، مچ پا یا درد غیر مشخص حول تمامی نواحی پا باشد.

انواع صافی کف پا در کودکان


سه نوع مختلف صافی کف پا وجود دارد. دانستن نوع صافی کف پای فرزند شما به شما و پزشک فرزند شما کمک می‌کند تصمیم بگیرد که آیا کودک شما نیاز به درمان دارد یا خیر و اگر چنین است، به چه نوع درمانی نیاز دارد.

 • صافی کف پای انعطاف پذیر: تقریبا تمام کودکان مبتلا به صافی کف پا از نوعی است که انعطاف پذیر یا هایپرموبایل نامیده می‌شوند. این شرایط دردناک نیست، باعث ناتوانی نمی‌شود و به درمان نیاز ندارد. این وضعیت همیشه در هر دو پا تاثیر می‌گذارد.
 • کف پای صاف انعطاف پذیر با تاندون آشیل کوتاه که در کودکان بسیار نادر است. این وضعیت هر دو پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است باعث درد و معلولیت شود.
 • صافی کف پای سفت کمترین شیوع را در بین افراد مبتلا به صافی کف پا دارد. صافی کف پای سفت اغلب در افرادی که مشکلی با استخوان پای خود دارند، بروز می‌کند. حدود یک نفر از هر چهار نفر مبتلا به صافی کف پای سفت و سخت دارای درد و معلولیت هستند. تقریبا نیمی از این مواقع، صافی کف پای سخت در هر دو پا تاثیر می‌گذارد.

چه چیزی باعث صافی کف پا می‌شود؟


تعامل پیچیده و غیر طبیعی استخوان‌ها، رباط‌ها، عضلات و عصب‌ها در داخل و بالای پاها آناتومی و عملکرد آن را مشخص می‌کند. هر چیزی که یکپارچگی این ساختارها را منهدم می‌کند و منجر به فروپاشی قوس می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد صافی کف پا شود.

بررسی پا با بررسی سراسری کودک آغاز می‌شود، زیرا پای صاف ممکن است یک علت زمینه‌ساز داشته باشد. اختلالات رایجی که باعث ایجاد صافی کف پا می‌شود:

 • فلج مغزی
 • برخی از انواع دیستروفی عضلانی
 • آرتوروز مفصلی در کودکان
 • اختلالات ارثی که بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد.
 • برخی از اختلالات بافت همبند
 • صافی کف پا می‌تواند در اثر یک آناتومی غیر معمول مانند اتصال غیر طبیعی استخوان‌های پا به یکدیگر (tarsal coalition)، آسیب‌های رباط یا عضلات، محدودیت حرکت مچ پا، چرخش قسمت پایین ساق به سمت خارج و زانوهای ضربدری (که در آن پاها در قسمت زانو به سمت داخل چرخیده‌اند) نیز ایجاد ‌شود.
 • چاقی می‌تواند باعث فروپاشی قوس توسط افزایش بار در پا شود. اگر زانوی ضربدری نیز ایجاد شده باشد، وسط پا متمایل به خارج به نظر می‌رسد. پا در هنگام راه رفتن، به جای مستقیم، به سمت بیرون هدایت می‌شود که ناکارآمد است و می‌تواند باعث خستگی زود هنگام شود.
 • به نظر می‌رسد کفش در اوایل کودکی باعث ایجاد صافی کف پا می‌شود. تحقیقات اخیر این نظریه را زیر سوال می‌برد؛ چرا که جمعیت‌هایی که معمولا پابرهنه راه می‌روند، دارای قوس کف پای صاف‌تر از جمعیت‌هایی هستند که کفش می‌پوشند. احتمال دارد که بچه‌هایی که کفش می‌پوشند، از لحاظ جسمی فعال نباشند و پاهای صاف داشته باشند، که فعالیت ماهیچه‌های پاهای آنها را کاهش می‌دهد و بنابراین باعث اختلال عملکرد پا و ضعف می‌شود.
 • در بعضی از کودکان و نوجوانان بزرگتر صافی کف پا بدون حضور هیچگونه اختلال یا فاکتور مرتبطی رخ می‌دهد.

علائم صافی کف پا


 • هنگامی که یک کودک مبتلا به صافی کف پای انعطاف پذیر باشد (نوعی که نیازی به درمان ندارد) هنگامی که کودک روی نوک انگشتان پا می‌ایستد و یا اجازه می‌دهد پاها پائین بیاید، یک قوس در پا وجود دارد.
 • هنگامی که کودکان دارای صافی کف پای سفت و سخت است، که ممکن است باعث مشکلاتی شود، حتی اگر آنها روی نوک انگشتان پای خود بایستند، قوسی وجود ندارد.
 • اگر کودکان درد داشته باشند، معمولا در یک نقطه در پا متمرکز می‌شود. این یک احساس درد عمومی نیست.

تشخیص صافی کف پا


 • اول، پا و مچ پای کودک بررسی می‌شود. به ویژه هنگامی که کودک ایستاده است. پس از آن از او خواسته می‌شود که روی نوک انگشتان پا ایستاده یا پای خود را همانطور که روی صندلی تست نشسته است، در هوا بچرخاند. سپس تمام مفاصل پا و مچ پای کودک بررسی می‌شوند تا به خوبی حرکت کنند. اگر مچ پای کودک به اندازه کافی حرکت نکند، ممکن است به این معنی باشد که تاندون آشیل کوتاه یا دچار گرفتگی است. این ممکن است نشانه‌ای باشد که کودک به کوتاهی تاندون آشیل مبتلا است.
 • اگر پاهای کودک آسیب ببیند و آنها مبتلا به نوعی از صافی کف پا مبتلا باشند که معمولا دردناک نیست، آنها باید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه چیز ممکن است درد را ایجاد کند، رادیوگرافی انجام دهند.

آیا صافی کف پا باید درمان شود؟


در مورد درمان صافی کف پا اختلافات جدی وجود دارد. رسیدن به توافق بین ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در مورد چگونگی تعریف یا طبقه بندي کف پای صاف دشوار است. در نتیجه، شواهد پژوهش منتشر شده برای رسیدن نتیجه قطعی در مورد درمان برای پا صاف کودکان بیش از حد محدود است.

بررسی اخیر مطالعات شواهد محدودی را برای توجیه درمان‌های غیر جراحی برای پای صاف نشان داد.

 • صافی کف پا فقط زمانی نیاز به درمان دارند که به طور واضح با درد یا محدودیت عملکرد همراه باشند. مدیریت علت یا بیماری اصلی اولویت دارد؛ فقط درمان علائم باید جزء اقدامات ثانویه باشد. در صورتی که کودک دارای اضافه وزن و زانوی ضربدری است یا در کودکی با انعطاف پذیری بیش از حد مفصل و کفش ضعیف دیده می‌شود، هر کدام از این عوامل می‌توانند باعث ایجاد علائم شوند، و هر کدام باید مورد توجه قرار گیرد.
 • اگر كيفيت زندگي كودك از طريق چگونگي ظاهر پای او، احساس يا عملكرد آن تحت تأثير قرار گيرد، بايد مسائل مرتبط با آن مورد توجه قرار گيرد.

گزینه‌های درمان صافی کف پا


درمان غیر جراحی برای صافی کف پا

اگر فرزند شما صافی کف پای نرمال انعطاف پذیر مبتلا است که درد ندارد، هیچ درمانی توصیه نمی‌شود. کودک شما باید کفش‌های معمولی بپوشد و به هیچ وجه متفاوت با او رفتار نکنید.

اگر فرزند شما پس از فعالیت در پاها یا ساق پای خود درد ناخوشایند داشته باشد، توصیه می‌شود یک قوس ساده و کم هزینه بدون نیاز به تجویز پزشک یا یک کفش طبی دارای قوس همایت کننده استفاده کنند.

برای درمان صافی کف پا پا همراه با کوتاهی تاندون آشیل، کوتاهی این تاندون باید درمان شود. اگر کودک شما مبتلا به صافی کف پا باشد کشش این تاندون برای او بسیار دشوارتر از کودکانی با ارتفاع قوس کف پای متوسط است. در این هنگام نیاز است که ما پا را به سمت داخل حرکت دهیم تا قوس را در حالی که تاندون آشیل کشیده شده است بلند کنیم.

پیشنهاد شده است که از استفاده از کفی سخت در هنگام کوتاه بودن تاندون آشیل اجتناب شود. این قوس ساپورت‌ سفت و سخت، اغلب از پلاستیک سخت ساخته شده که در صورت استفاده از آنها ممکن است کودک درد بیشتری داشته باشد تا بدون استفاده از آن.

جراحی برای کف پای صاف

در موارد نادری، درمان محافظه کارانه به درمان صافی کف پا کمک نمی‌کند و کودکان برای جبران درد خود نیاز به عمل جراحی دارند.

تقریبا در تمام مواردی که نیاز به عمل جراحی دارند، کودک حداقل 8 سال سن دارد و تاندون آشیل آنها کوتاه است. جراحی شامل افزایش طول تاندون آشیل کوتاه و همچنین تصحیح ناهمواری صافی کف پا است.

دکتر طول استخوان پاشنه (calcaneus) را با استفاده از یک پیوند استخوانی که در سمت بیرونی / لبه وسط پا قرار داده می‌شود، افرایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست