برای بسیاری از والدین، استدلال این که آیا مکیدن انگشت توسط نوزاد تازه متولد شده یک مشکل بزرگ برای آنهاست یا خیر. این کار کاملا طبیعی است و استقلال نوزاد را افزایش می‌دهد، اما در عین حال یک عادت بد نیز است که بسیاری از والدین به طور شخصی با آن برخورد کرده اند ولی نتوانسته اند تمایل به انجام این کار توسط فرزندانشان را از بین ببرند. همانطور که استدلال سنی نشان می‌دهد، هر عملی جوانب مثبت و منفی خود را دارد، ممکن است دلایل زیادی برای این کار پیدا کرد؛ دلایلی که این کار را حمایت یا رد می‌کنند. هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد، اما تنها چیزی که برای هر خانواده مهم است این است که آیا این کار برای نوزاد آن ها مفید است یا به او آسیب می رساند.

اما صرف نظر از این که آیا نوزاد شما عمل مکیدن انگشت شست خود را از داخل رحم شروع کرده یا خیر، به زودی پس از تولد طعم انگشت شست خود را بخواهید چشید و یا برای مدتی انگشت شست خود را نخواهد خورد. این مشکل برای والدین زمانی سخت تر می‌شود که کودک این عادت بد و مکیدن انگشت شست را از دوران مدرسه شروع به بروز دادن نماید. ترس بزرگ والدین این است که مکیدن انگشت شست نشان دهنده یک اختلال روانی در کودک آنها باشد. برعکس، توانایی نوزادان برای راحت کردن خود، علامت بزرگی از سلامت روانی آنهاست و در ماه های اول پس از اینکه اولین بار نوزاد خود را به خانه می آورید این عمل او باعث خرسندی شما خواهد بود.

بلافاصله شروع به نگران شدن نکنید. این کار برای نوزادان کاملا طبیعی است که انگشت شست خود را بمکند و اگر به دقت مورد بررسی قرار گرفته و به درستی انجام شود، می‌تواند کاملا سالم و مفید نیز باشد.

برای برخی از نوزادان، شناخت انگشت شست در چند هفته اول پس از تولد شروع می‌شود. برای دیگر نوزادان، مکیدن انگشت شست، زمانی که در رحم مادر هنوز به طور کامل رشد نکرده است شده به سادگی به عنوان یک عادت ادامه می‌یابد . با این حال، بسیاری از نوزادان حتی انگشت شست خود را برای چند ماه پس از تولد و تا زمانی که آنها کنترل بهتری بر روی دست و انگشتان خود بدست می‌آورند، نمی شناسند. هر نوزاد برای خودش منحصر به فرد است.

در حقیقت، یکی از بزرگترین نگرانی های والدین این است که مکیدن انگشت توسط نوزادان، باعث آسیب به دندان‌ها و فک نوزاد شود.

چرا بچه ها انگشت شست خود را می‌مکند؟

نوزادان به دلیل نیاز به مکیدن به عنوان یک تجربه جداگانه از تغذیه، به شدت دنبال مکیدن امگشت شست خود هستند. در برخی از نوزادان این نیاز بیشتر از دیگران است. اکثر نوزادان اغلب وقتی که خسته هستند، یا حوصله شان سر رفته، و یا نیاز دارند راحت باشند، انگشت شست خود را می‌مکند. آنها از مکیدن انگشت شست خود لذت می‌برند و آن را نوعی سرگرمی می‌دانند که شما لازم نیست برای آنها فراهم کنید. این تمایل معمولا بعد از 6 ماهگی نوزاد کاهش می‌یابد. اما بسیاری از نوزادان به مکیدن انگشت شست خود شستن خود تا حداقل 1 سالگی ادامه می‌دهند تا خود را آرام کنند. در مواردی که مکیدن انگشت شست پس از 5 سالگی نیز ادامه می‌یابد، در پاسخ به یک اختلال احساسی در زندگی یا چیزی دیگری مانند اضطراب است. مکیدن انگشت شست یک راه طبیعی برای کودکی است که هیچ راهی برای راحت کردن خود ندارد، در نتیجه از این طریق این کار را انجام می‌دهد.

مزایای مکیدن انگشت شست

همه نوزادان هنگام به دنیا آمدن می‌دانند که چگونه انگشت شست خود بخورند و به انجام این کار نیاز دارند، حتی اگر هنوز کاملا قادر به انجام آن نباشند. مکیدن رفلکس مادرزادی برای نوزادان است؛ زیرا این کار نحوه غذا خوردن و چگونگی راحت شدن آنها را نشان می‌دهد. آیا تا به حال متوجه شده اید که حتی بدون بطری، نوک پستان، انگشت شست، و یا پستونک، کودک شما به سادگی در یک جا نشسته و صدای مکیدن را در می‌آورد؟

بسیاری ازنوزادان بیشتر اوقات به سادگی تمایل دارند هرآنچه که در دسترس شان است را بمکند، این وسیله می‌تواند کالسکه حمل نوزاد، پتو، دست شما و یا حتی پیراهن شما باشد. این کار یک اقدام طبیعی و ضروری برای نوزادان است. این عادت چیزی نیست که شما بتوانید فراموش کنید و امیدوارم باشید که کودک آن را فراموش خواهد کرد. عمل مکیدن قطعا یک چیز خوب است که کودک شما آن را درک کرده است.

در هنگام تولد، یک کودک به طور رفلاکسی هر آنچه که در دهانش قرار داده می‌شود را می مکد. همین رفلکس مکیدن است که به طور طبیعی اجازه می‌دهد تا کودک با شیر مادر به صورت موفقیت آمیز تغذیه کند. اما این عمل مکیدن برای ارائه لذت، راحتی و گرما به کودک کوچک شما بدون در نظر گرفتن آنچه که او می مکد، روش بسیار عالی است. مکیدن در واقع به رشد و نمو کودک کمک می کند، و به سازماندهی ریتم‌های زیستی غیر طبیعی در نوزادان کمک شایانی می‌کند.

عمل مکیدن در واقع کودک شما را آرام می‌کند. حتی بلافاصله هنگامی که شما تغذیه کودک خود را به پایان رسانده اید، او ممکن است باز هم برای عمل مکیدن بیشتر فریاد بزند. این بدان معنا نیست که او هنوز گرسنه است، بلکه فقط به این معنی است که او همچنان تمایل به مکیدن را در خود احساس می‌کند. برخی از نوزادان نیاز به مکیدن بیشتری نسبت به بقیه نوزادان دارند و به راحتی به شما این موضوع را اطلاع می‌دهند.

نگرانی‌های موجود درباره مکیدن انگشت شست

والدین از ابتدای زمان تولد برای سلامتی و رفاه فرزندان خود نگران بوده اند. از زمان تولد تا سنی حدود 6 ماهگی، نوزاد کوچک شما هیچ دندانی ندارد. در این زمان در زندگی او، جویدنی وجود ندارد، بلکه تنها راه، مکیدن است. دهان او به طور اختصاصی برای این منظور طراحی شده است. نوزادان رفلکس مکیدن را به طور مادرزادی یاد گرفته اند تا بتوانند با شیر مادر تغذیه کنند. بنابراین نیازی به نگرانی نیست که مکیدن انگشت شست توسط نوزاد می‌تواند به او آسیب برساند. در حقیقت، مکیدن انگشت شست او تفاوتی با مکیدن یک بطری شیر ندارد.

همانطور که فرزند شما به سمت دوران کودکی رشد می‌‎کند، مکیدن انگشت شست می‌تواند نظم دندان های در حال رشد دهان او را به هم بزند و حتی بر سایر ساختار های دهانی او نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که به والدین توصیه می‌کنند که انگشت شست بچه‌های کوچک خود را در حدود 6 ماهگی بپوشانند، تا این عادت را ترک کند و تاثیری بر نحوه رشد و نظم کلی دندان های او نداشته باشد. اگر به هر دلیلی تصمیم گرفته اید تا به بچه خود اجازه دهید این عادت را ادامه دهد، حداقل تا زمانی که دندان های دائمی او شروع به رشد کردن نمایند و تا حدود شش سالگی، این عادت را ترک دهید.

اکثر بچه ها زمانی که حدود 1 سال سن دارند، عمل مکیدن انگشت شست خود را به صورت خود به خود ترک می‌کنند. آن دسته از بچه هایی که به صورت نادر بعد از این سن نیز به این کار ادامه می‌دهند، در حدود چهار سالگی این کار متوقف خواهند کرد، زمانی که همکلاسی‌های پیش دبستانی آنها با مشاهده این کار او او را مسخره کرده و به بچه بودن متهم اش می‌کنند. اما شما نمی‌خواهید که این کار تا آنجا پیش برود. در حقیقت، هرچه کودک شما موارد منفی از شما و اطرافیانش در مورد مکیدن انگشت شست خود ببیند یا بشنود، این عادت به جای اینکه یک مرحله رشد طبیعی باشد که شما و فرزندتان به راحتی و به صورت طبیعی می‌توانید از آن عبور کنید، به صورت قوی تری در ذهن او نقش می‌بندد.

این نگرش منفی همچنین به تثبیت دهانی می‌انجامد که بعد از آن و در بزرگسالی، منجر به اعتیاد به سیگار کشیدن، مصرف الکل، دارو یا حتی غذا خوردن می‌شود. در سال های اول زندگی کودک، هر چه کودک شما چیزهای مثبتی در مورد این که راه های دیگری نیز برای پیدا کردن راحتی  علاوه بر خوردن سینه، بطری شیر، انگشت شست، و یا پستانک وجود دارد، بیشتر به دنبال جایگزینی لذت دهانی با این راه های جایگزین خواهد بود. شما می‌توانید در این روند به کودک خود کمک کنید، و در حالی که فرزند شما هنوز یک کودک نوپا است، با ارائه اشیاء دیگر (مانند اسباب بازی های دیگر) او را از عادت مکیدن انگشت شست در بیاورید.

چه زمانی زمان مناسب برای پوشاندن انگشت شست کودک است؟

تکنیک کوچولوی خود را بررسی کنید. آیا او فقط انگشت شست خود را در دهانش می‌گذارد یا انگشت شستش را به شدت می مکد؟ برای آنهایی که به شدت انگشت شست خود را می مکند، ممکن است بخواهید از 6 ماهگی شروع به پیدا کردن گزینه های جایگزین مناسب (خرس عروسکی، پتو، آب آشامیدنی) برای این کار باشید.

اما ممکن است مجبور نباشید که حتما در این کار مداخله کنید. کودکان معمولا در 1 سالگی خود را با روش های دیگر آرام و راحت می‌کنند و معمولا به صورت خود به خود عادت مکیدن انگشت شست را ترک می‌کنند. اگر چه کودک شما حتی اگر این عادت مکیدن انگشت شست را در یک سالگی خود ترک کرده باشد، بعضی از کودکان هنوز هم به مکیدن انگشت شست خود در شب و یا در مواقع خاص، برای مقابله با استرس، برای سالهای زیادی ادامه می دهند. هرچه زودتر کودک خود را مجبور کنید که این عادت را ترک کند، کودک شما سالم تر خواهد بود.

اگر می‌توانید مکان ها و زمان هایی را که کودک شما به احتمال زیاد انگشت شست خود را می خورد شناسایی کنید، مانند زمانی که در ماشین سوار می‌شوید، ممکن است سعی کنید یک جایگزین  به عنوان مثال یک وسیله خوردنی دیگر انتخاب کنید. یا هنگامی که او خسته است تمایل به خوردن انگشت شست خود دارد ، سعی کنید برنامه او را تغییر دهید تا خواب بیشتری داشته باشد. تحت فشار قرار دادن فرزند خود  برای توقف مکیدن انگشت می‌تواند نتیجه برعکس داشته و او بیشتر این کار تکرار کند.

وقتی زمان مناسب فرا رسید چگونه می‌توانم کودک خود را از مکیدن انگشت باز بدارم؟

ترسی نداشته باشید. برخی از اقدامات ساده برای درمان خانگی اغلب کودکان را از مکیدن انگشت شست انگشت بدون هیج مشکلی باز می‌دارد. ممکن است بخواهید از این ترفند ها زودتر آگاه شده و خود را از استرس کشیدن خلاص کنید. اما اگر فرزند شما بیش از 3 سال سن داشته باشد، شما بهتر است روند درمان خود را با مشورت یک متخصص کودکان آغاز نمایید.

این کار ممکن است برای شروع محدود کردن زمان و مکان‌هایی که فرزند شما مجاز به خوردن انگشت شست خود است کمک کند و به جای انگشت به اشیا دیگری که کودک شما همان میزان راحتی را احساس کند، تبدیل شود. شما می‌توانید این کار را مثل یک بازی و قرار دادن دستکش در دست فرزند خود و یا قرار دادن یک نوار چسب روی انگشت شست و یا با آموزش کودک انجام دهید تا کودک شما به جای عادت مکیدن انگشت شست با دیگر اشیا مانند اسباب بازی هایش احساس راحتی کند.

پیشنهاد پاداش و تشویق کردن (نه غذای که دوباره نیاز به خوردن را در کودک تقویت می‌‍ کند) برای عدم مکیدن انگشت شست نیز ممکن است به کودک کمک کند که عادت خود را ترک کند. به عنوان مثال، هر روز یک برچسب در تقویم بچسبانید و روزی که فرزند شما انگشت شست خود را نمی‌خورد را مشخص کنید. سپس بعد از چند روز که قبلا توافق شده، برای فرزندتان یک جشن داشته باشید یا آنها را به جایی مخصوص مانند پارک یا شهربازی ببرید. هنگامی که  این کار شروع به نتیجه دادن کرد، ممکن است بخواهید تعداد روز ها را افزایش دهید و جشن ها را کوچک تر و کوچک تر کنید.

لطفا کودک خود را برای مکیدن انگشت شست ملامت یا تنبیه نکنید. این کار فقط شما و فرزند شما را بسیار بیشتر خسته و حریص تر خواهد کرد. آنها به حمایت شما نیاز دارند نه به تنبیهات شما. ترک کردن عادت را به یک سرگرمی برای فرزندتان تبدیل کنید و مشاهده خواهید کرد که کودکتان به راحتی با شما همکاری خواهد کرد.

اگر درمان خانگی نتواند کار کند و شما در مورد مکیدن انگشت شست توسط کودکتان احساس درماندگی و خستگی کرده باشید، با یک متخصص کودکان مشورت کنید. این متخصصان احتمالا هر روز با این نوع مشکلات مقابله می‌کنند. ممکن است گزینه های درمانی دیگر مانند درمان رفتاری، دستگاه هایی که برای انگشت شست یا دهان تعبیه شده اند که می توانند برای شما و فرزندتان پیشنهاد شود وجود دارد. اما به یاد داشته باشید که مکیدن انگشت شست معمولا در کودکان کم سن و سال یک بیماری نیست.اگر زمان کافی در اختیار آنها باشد و حمایت کافی از آنها انجام شود،اکثر کودکان خود به خود این کار را متوقف می‌کنند.

مکیدن انگشت شست در مقابل پستونک ها

ارتباط بین خوردن پستانک و مکیدن انگشت شست چیست؟ واقعا تفاوتی وجود دارد و آیا این تفاوت مهم است؟ این دو کار برای والدین اهمیت بسیار بالایی دارد. با یک پستانک، شما کنترل بیشتری بر زمان و جایی که کودک شما می‌تواند آن را بخورد، داشته باشید در نتیجه هنگامی که زمان آن برسد که کودک باید خوردن پستانک را ترک کند، برای والدین این کار راحت تر خواهد بود.

اما مزایای دیگری نیز وجود دارد تا شما بخاطر آنها اجازه دهید کودک شما انگشت شست خود را بخورد. انگشت شست همیشه در دسترس کودک است، نوزاد شما دارای یک راه داخلی و مستقل از دیگران برای آرام کردن خود در زمانی که او احساس راحتی نمی کند و یا نیاز به راحتی دارد.

حتی بهتر از این، شما دیگر نیازی نیست نصف شب به بالین کودک خود بروید تا پستانک افتاده را برای او پیدا کنید و در دهان کودکتان بگذارید. انگشتان دست هیچ وقت گم نمی‌شوند. و آن دسته از بچه هایی که انگشت شان را می‌خورند، راحت تر به خواب می‌روند، و می‌توانند هنگامی که نصف شب بیدار شده اند، دوباره به سرعت بخوابند، و شب‌ها خیلی زودتر از نوزادانی که انگشت شستشان را نمی‌خوردند به خواب می‌روند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست