یبوست یک مشکل شایع در کودکان است. کودکی که دچار یبوست است خیلی کم مدفوع می‌کند و مدفوع او خشک است. آغاز آموزش دستشویی رفتن زودتر از موعد و تغییر رژیم غذایی از علل رایج بروز یبوست هستند. خوشبختانه بیشتر موارد یبوست در کودکان موقتی است.تشویق کودک خود برای ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی – مثل خوردن میوه و سبزیجات غنی از فیبر و نوشیدن بیشتر مایعات- به درمان مشکل یبوست کمک می‌کند. اگر پزشک کودک شما موافق باشد ممکن است یبوست کودک با داروهای ملین و مسهل خوراکی درمان شود.

یبوست یکی از دلایل بسیار شایع بروز درد و ناآرامی در کودک است، اما در برخی موارد، ممکن است تبدیل به یک بیماری مزمن شود و کودک و والدینش را کلافه کند. اگر فکر می‌کنید که فرزندتان دچار یبوست شده است، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. او می‌تواند راه درمان یبوست کودک را به شما نشان داده و او را درمان کند. درمان یبوست بستگی به سن کودک شما دارد. هر چه کودک شما سن بیشتری داشته باشد درمان و برگرداندن او به وضعیت طبیعی سخت‌تر خواهد بود. بنابراین حتماً در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا درمان اثر کند اما تا زمانی که اثر کند آن را ادامه دهید.اگر فرزندتان دچار یبوست شده است می‌توانید با مراجعه به متخصص کودکان و نوزادان از ایمن‌ترین درمان‌ها برای کودکتان استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت درمان فرزند دلبندتان می‌توانید با شماره های  تماس حاصل فرمایید.

علت یبوست کودکان چیست؟


یبوست اغلب زمانی پیش می‌آید که حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش بسیار کند انجام گرفته و منجر به سفت و سخت شدن مدفوع می‌گردد. دلایل زیادی می‌تواند در بروز یبوست در کودکان نقش داشته باشد. دلایلی مثل:

 • دستشویی نرفتن: کودکان ممکن است دستشویی داشتن خود را نادیده بگیرند به این دلیل که یا از دستشویی می‌ترسند و یا نمی‌خواهند از بازی کردن دست بکشند. برخی کودکان وقتی در خانه نیستند مدفوع خود را نگاه می‌دارند چون دلشان نمی‌خواهد از دستشویی عمومی استفاده کنند. عمل دفع همراه با درد به دلیل بزرگی و سفت بودن مدفوع نیز می‌تواند دلیلی برای دستشویی نرفتن باشد. اگر مدفوع کردن به آن‌ها آسیب رسانده باشد، ممکن است دیگر نخواهند این تجربه‌ی تلخ را تکرار کنند.
 • مشکلات آموزش توالت: اگر والدین، آموزش دستشویی رفتن را خیلی زود شروع کنند ممکن است کودک نسبت به آن مقاوت کرده و مدفوع خود را نگاه دارد. اگر آموزش توالت تبدیل به جنگ خواسته‌های کودک و والدین شود، تصمیم عمدی نادیده گرفتن نیاز به دستشویی به سرعت تبدیل به یک عادت ناخواسته می‌شود که تغییر دادن آن بسیار سخت است.
 • تغییر رژیم غذایی: نبود مقدار کافی میوه و سبزیجات غنی از فیبر یا نبود مایعات کافی در رژیم غذایی کودک می‌تواند باعث یبوست شود. یکی از مواردی که غالباً کودک را با خطر ابتلا به یبوست مواجه می‌کند زمانی است که آن‌ها را از رژیم غذایی مایع وارد رژیم غذایی شامل غذاهای جامد می‌کنیم.
 • تغییر در عادت‌ها: هر تغییری در عادات کودک – مثل مسافرت، هوای گرم یا استرس- می‌تواند روی عمل دفع اثر بگذارد. همچنین این احتمال زیاد است که کودکان در آغاز دوران مدرسه رفتن و خروج از خانه، دچار مشکل یبوست شوند.
 • مصرف دارو: مشخصاً داروهای ضد افسردگی و انواع دیگر داروها می‌توانند در بروز یبوست نقش داشته باشند.
 • حساسیت به شیر گاو : حساسیت نسبت به شیر گاو یا مصرف زیاد لبنیات (مثل پنیر و شیر گاو) گاهی منجر به یبوست می‌شود.
 • سابقه خانوادگی: احتمال ابتلا به یبوست در کودکانی که اعضای خانواده‌ی آن‌ها سابقه‌ی یبوست دارند، بیشتر است. شاید دلیل آن، ژنتیک یا عوامل محیطی مشابه باشد.
 • بیماری‌ها: گاهی یبوست در کودکان نشانه‌ی ناهنجاری‌های آناتومی و مشکل در سوخت و ساز یا دستگاه گوارش یا بیماری‌های مهم دیگر است.

چگونه بفهمیم کودک دچار یبوست شده است؟ 


علائم و نشانه‌های یبوست در کودکان ممکن است شامل موارد ذیل باشد:

 • داشتن عمل دفع کمتر از سه بار در هفته
 • سختی عمل دفع و خشک بودن شکم
 • مدفوع با قطر زیاد که ممکن است دفع را مختل کند
 • درد هنگام عمل دفع
 • دل درد
 • وجود اثر مدفوع مایع یا گِل مانند در لباس زیر کودک – که نشانه‌ی ماندن مدفوع در راست روده و مقعد است.
 • وجود خون روی سطح مدفوع سفت

اگر کودک از این بترسد که عمل دفع به او آسیب بزند، ممکن است نسبت به انجام آن مقاومت کند. در این حالت ممکن است والدین متوجه شوند که کودک پاهای خود را ضربدری نگاه می‌دارد یا دو طرف باسن خود را به هم قفل می‌کند، بدن خود را به هم می‌پیچاند یا زمانی که سعی در نگاه داشتن مدفوع خود دارد چهره خود را تغییر داده و شکلک درمی‌آورد.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری می‌شود؟


معمولا یبوست در کودکان جدی نیست. با این حال، یبوست طولانی می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند و یا نشانه‌ی یک بیماری خاص باشد. در صورتی باید کودک را به دکتر ببرید که یبوست او طولانی‌تر از دو هفته باشد و یا با موارد زیر همراه شود:

 • تب
 • استفراغ
 • وجود خون در مدفوع
 • کاهش وزن
 • پارگی‌های دردناک در پوست اطراف مقعد (شکاف‌های مقعدی)
 • بیرون زدن روده از مقعد (افتادگی راست‌روده)

تشخیص


تشخیص یبوست کودکان

پزشک متخصص اطفال ممکن است آزمایشاتی را بگیرد که تنها در مورد یبوست‌های شدید رایج است. در صورت نیاز، این آزمایش‌ها شامل موارد ذیل است:

 • جمع‌آوری یک سابقه‌ی پزشکی کامل
 • انجام معاینه‌ی فیزیکی
 • تصویربرداری از شکم
 • آزمایش انورکتال مانومتری و انقباضات روده
 • باریم انما (تصویربرداری با اشعه ایکس از روده بزرگ)
 • بافت برداری از مقعد
 • آزمایش ترانزیت و مارکر جهت بررسی حرکت غذا در روده
 • آزمایش خون

درمان 


درمان یبوست کودکان

بسته به شرایط، پزشک اطفال ممکن است موارد زیر را پیشنهاد کند:

مکمل‌های فیبری بدون نسخه یا ملین‌ها

اگر کودک در رژیم غذایی خود فیبر کافی دریافت نمی‌کند، افزودن یک مکمل فیبری بدون نسخه ممکن است کمک کند. با این حال، کودک نیاز به نوشیدن حداقل 32 اونس (حدود یک لیتر) آب در روز دارد تا این مکمل‌ها اثربخش باشند. برای تعیین دوز دارو متناسب با سن و وزن کودک، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.شیاف گلیسیرین می‌تواند برای نرم تر کردن مدفوع در کودکانی استفاده شود که نمی‌توانند قرص ببلعند. برای دانستن روش صحیح استفاده از این دارو با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

ملین یا انما (تنقیه)

اگر انباشتگی مواد دفعی منجر به انسداد شده است، ممکن است پزشک اطفال یک ملین و یا انما را برای کمک به رفع انسداد تجویز کند. هرگز بدون تائید و تعیین دوز دارو توسط پزشک، به کودک ملین یا داروی انما ندهید.

دریافت انما در بیمارستان

گاهی یک کودک ممکن است دچار یبوست شدید شده باشد که در این صورت لازم است برای مدت کوتاهی بستری شود تا امکان استفاده از یک داروی انمای قوی تر جهت پاکسازی دستگاه گوارش وجود داشته باشد.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی


سبک زندگی و درمان‌های خانگی یبوست کودکان

اغلب،تغییر ساده در رژیم و عادت‌های غذایی و درمان‌های خانگی، یبوست را در کودکان برطرف می‌کند:

رژیم غذایی پرفیبر

یک رژیم غنی از فیبر به بدن کودک در ایجاد مدفوع نرم کمک می‌کند. مقدار سفارش شده‌ی فیبر روزانه در رژیم غذایی کودک، 14 گرم در هر 1.000 کالری است.برای کودکان کوچکتر، این میزان به 20 گرم فیبر در هر روز تغییر می‌کند. برای دختران نوجوان و زنان جوان، 29 گرم در هر روز و برای پسران نوجوان و مردان جوان 38 گرم در هر روز توصیه می‌شود.پیشنهاد می‌شود کودکان غذاهای پر فیبر مثل حبوبات، غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنند. اما آغاز این رژیم باید به آرامی صورت گیرد، در چند هفته اول تنها چند گرم فیبر در روز به غذا اضافه کنید. این کار برای کاهش تولید گاز و نفخ در افرادی است که پیش از این غذاهای پرفیبر مصرف نکرده‌اند.

مقدار کافی مایعات

آب و سایر مایعات به داشتن مدفوع نرم تر کمک می‌کند. در مورد دادن شیر زیاد به کودکان دقت کنید چون در برخی از اطفال شیر زیادی منجر به بروز یبوست می‌شود.

اختصاص زمان کافی به عمل دفع

کودک را تشویق کنید تا نیم ساعت بعد از هر وعده‌ی غذایی بین 5 تا 10 دقیقه در دستشویی بنشیند. این کار را هر روز حتی در روزهای تعطیل و هنگام تفریحات تکرار کنید.

 پشتیبان کودک باشید

به تلاش‌های کودک پاداش بدهید نه نتیجه‌ای که به دست می‌آورد. در قبال تلاش کودک برای مدفوع کردن به او پاداش بدهید. پاداش‌هایی که می‌توان به او داد شامل استیکر یا یک کتاب خاص یا انجام یک بازی خاص است که تنها پس از دستشویی رفتن به او تعلق می‌گیرد (یا حتی حین دستشویی کردن). کودک را به خاطر مدفوع کردن در لباس زیرش تنبیه نکنید.

ماساژ

علاوه بر تغییر در رژیم و عادات غذایی، روش‌های جایگزین متفاوتی مثل ماساژ نیز می‌تواند به درمان یبوست در کودکان کمک کند. ماساژ ملایم شکم کودکتان می‌تواند ماهیچه‌های حمایت‌کننده‌ی روده و مثانه را آرام کند. این کار فعالیت روده‌ها را بهبود می‌بخشد

پیشگیری


پیشگیری یبوست کودکان

برای کمک به پیشگیری از ابتلا به یبوست کودکان، موراد زیر پیشنهاد می‌گردد:

 • دادن خوراکی‌های پرفیبر به کودکان: کودک باید خوراکی‌های پرفیبر مثل میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل و نان‌ها را مصرف کند. اگر کودکی تاکنون رژیم غذایی پرفیبر نداشته، این رژیم را با اضافه کردن تنها چند گرم فیبر در روز به غذا شروع کنید تا از نفخ و تولید گاز در روده جلوگیری شود.
 • آب و مایعات: کودک را به نوشیدن مقدار زیاد مایعات تشویق کنید. آب معمولاً بهترین انتخاب است.
 • تشویق به فعالیت‌های فیزیکی: فعالیت فیزیکی منظم منجر به تحریک عملکرد بهتر دستگاه گوارش می‌شود.
 • ایجاد یک عادت برای توالت رفتن: به طور منظم بعد از غذای اصلی، یک زمان جداگانه برای کودک مشخص کنید تا به توالت برود. در صورت لزوم، یک چهارپایه فراهم کنید تا کودک راحت تر بتواند روی سنگ دسشتویی بنشیند و نیروی لازم برای دفع را داشته باشد.
 • به کودک یادآوری کنید که به دستشویی داشتن خود توجه کند: برخی کودکان چنان غرق در بازی می‌شوند که دستشویی داشتن خود را نادیده می‌گیرند. اگر چنین تأخیری تکرار شود می‌تواند منجر به بروز یبوست گردد.
 • بررسی داروها: اگر کودک دارویی مصرف می‌کند که منجر به یبوست می‌شود، از پزشک او داروهای جایگزین دیگری بخواهید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره